• Mgr. Irena Ivičičová

• Od malička společenská, komunikativní, fascinovaná lidmi, přírodou a světem okolo. Dětství a dospívání strávila na sportovních soustředění, turnajích, závodech a letních táborech. Ve škole byla většinou bezproblémová, pokud se  od ní nevyžadoval slepý respekt k autoritám. Na maloměstské základní škole prožila slušnou přehlídku pedagogických faulů a už tehdy začala mít pocit, že některé věci ve škole nejsou vymyšleny dobře. Na střední škole se tyto pocity postupně přeměnily v chuť něco změnit a nutkání být lepším učitelem, než ti kteří ji už jako malou holku štvali. Postupně zjistila, že ji to k práci s lidmi a dětmi opravdu táhne. Kromě role táborové vedoucí se stala také trenérkou dětí v házenkářském klubu.

Hlubší zájem o lidi a přírodu se propojil i při volbě studijního oboru na vysoké škole, kterým byly učitelství historie a geografie na Masarykově Univerzitě. Vedle studijních zájmů ji značně formovaly také zkušenosti ze sportu.

Ve školství byla od začátku poháněna touhou po změnách a zvědavostí, jak by šlo dělat věci jinak. V roce 2021 nastoupila na Filipku, kde měla možnost poznat, že i nevšední postupy (například nepoužívání známek) mohou velmi dobře fungovat a že “alternativní” způsob vzdělávání je jí v mnohém bližší, než ten klasický.

V průběhu své dosavadní praxe (vedle Filipky učí na Gymnáziu na Slovanském náměstí) získala kromě zkušeností s výukou také zkušenosti s přípravou a vedením programů pro studenty na mimoškolních akcích (exkurze, výukové́ programy, adaptační kurzy, sportovní soustředění, zimní kurzy).

Při výuce předmětů vidí hlavní smysl v propojování znalostí, hledání souvislostí a rozvíjení myšlení s cílem lépe porozumět světu ve kterém žijeme. Snaží se studentům vysvětlovat společenská témata historie i současnosti od socio-ekonomických problémů lidstva až po problematiku klimatické změny. Snaží se klást také důraz na zodpovědnost, hodnoty a schopnost dělat vlastní rozhodnutí, což považuje za klíčové.

Od ledna 2024 má na starosti organizační a přípravné práce k otevření EGY.