• Mgr. Jana Kubrická Ph.D.

• Vystudovala jsem magisterský obor učitelství angličtiny a ruštiny a doktorský obor pedagogika na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Pracuji na Centru jazykového vzdělávání MU, kde jsem během dvou dekád působení na různých fakultách učila angličtinu sportovce a fyzioterapeuty, porodní asistentky i geology a v nedávné době také studenty učitelství přírodovědných předmětů. Budoucí učitele připravuji také v kurzu Angličtina pro specifické účely na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty MU.

Tvorba kurzů angličtiny na míru je to, co mě baví nejvíc: se spřízněnými kolegy z CJV učím mimo jiné předmět Communicating Science, kde pomáháme mladým přírodovědcům popularizovat jejich výsledky. Každoročně se těšíme na jejich skvělé výstupy na závěrečném „Festival of Science“.

Podílím se také na lekcích angličtiny pro seniory ze spolku JsemSEN, kde vždycky pookřeju a upevním se ve víře, že stáří může být krásné, když kolem sebe máte pár jiskrných lidí. Nutno taky zmínit, že výuka těchto skvělých, ale náročných studentů je pro mě vysoká škola metodiky. Všechny přesahy mimo akademickou sféru mě moc těší a posouvají – jako zajímavé didaktické cvičení jsme s kolegy také zpracovali jednu z interaktivních jazykových publikací nakladatelství ALBI.

Od roku 2021 učím na Filipce tzv. Angličtinu příběhem. Filipka byla výzva, kterou jsem musela přijmout, abych konečně dostála svým kavárenským řečem i článkům v odborných časopisech o tom, že obsah výuky jazyků má pomáhat naplňovat ambiciózní vzdělávací cíle, má být pro děti smysluplný a ideálně propojený s ostatními předměty. V angličtině na Filipce proto pracuji s příběhy, které jsou navázány na hodnoty měsíce a čtou se v příběhové češtině. Je to úžasně tvořivá a naplňující práce.

Kromě jazyků mě baví kapely, ve kterých hraju  - v Zelených koulích hrajeme zejména ekologicky a v Hrochansonech zase hlavně udržitelně. Obě kapely vytrvale vystupují od nultých let, možná už jen proto, abychom dávali sobě i kamarádům záminku potkat se občas v zaplivaném klubu. Nakonec je to ale důvod možná lepší než jiné.

Nebaví mě auta, Brexit a vedro.

Budu učit blok tzv. příběhové angličtiny, ve kterém se zaměříme na vybraná témata probíraná v jiných předmětech. Budeme studovat a zpracovávat texty v angličtině, abychom blíže porozuměli daným tématům a rozvíjeli tak komunikační schopnosti i kritické myšlení.