• Mgr. Ruth Konvalinková Ph.D.

Vyrostla v učitelské rodině; jako dítě trávila vždy poslední týden prázdnin v prázdné škole, kde si mohla kreslit na tabuli. Před pololetím mamince pomáhala s psaním vysvědčení, naučila se totiž opravdu pěkně psát. Jiné úspěchy na základce nezaznamenala, spíš sbírala poznámky a důtky. Naštěstí zakotvila ve skvělém oddíle, který se pro ni stal v době dospívání důležitým zázemím.

Vystudovala obor umělecká fotografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, a kvůli výtvarné výchově a zaujetí pro vedení dětí a tábory se přihlásila na Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. K výtvarce si ze zájmu o literaturu přibrala češtinu. Tam se po roce zamilovala do lingvistiky a požádala o přestup na jednooborovou češtinu na Filozofické fakultě. Po ukončení studia na obou školách se rozhodla pokračovat ve studiu české syntaxe tamtéž.

V rámci interního doktorského studia krátce učila češtinu pro žurnalisty a syntax pro bohemisty.

Jako výtvarný pedagog pracovala několik let na výtvarném oddělení CVČ Lužánky a v ZUŠ Smetanova.

V roce 2005 nastoupila na gymnázium na tř. Kpt. Jaroše, kde s pauzou na třetí mateřskou učila do roku 2019 češtinu a výtvarnou výchovu.

V této době absolvovala 5 cyklů kursů Kritického myšlení (RWCT) a několik víkendových seminářů a konferencí pořádaných lektory Schola Fidentiae (dříve pod hlavičkou Terezínské iniciativy), což ji inspirovalo k myšlence založit „jinou“ školu, a začít s „jiným“ učením už u malých dětí, od první třídy.

Nadchla svého muže, také celoživotního učitele, pro nápad založit tuto školu pod hlavičkou Českobratrské církve evangelické, která je duchovním domovem jejich rodiny. Myšlenka nové školy tím dostala další důležitý rozměr. Postupně pak pro tento plán získali další členy sboru ČCE v Brně – Husovicích i jiné přátele, a tak vznikla Filipka.

Filipka otevřela v září 2019, rozkvetla do krásy, rozrostla se a vyhnala šlahoun s poupětem, které se začíná rozvíjet: Egy.

Aktuálně spolu se svým mužem vede Filipku. Učí zde češtinu a v tandemu s kolegyní Alžbětou Mackovou blok Příběhy; ten sestává z literatury, etiky, výtvarky a hudebky.

Na EGY to bude obdobné. Učit bude zejména český jazyk.